اطلاعیه اطلاعیه

بازگشت به صفحه کامل
« بازگشت

برگزاری مراسم شب چله در تالار سبز سازمان حفاظت محیط زیست توسط انجمن زیستا

برگزاری مراسم شب چله در تالار سبز سازمان حفاظت محیط زیست توسط انجمن زیستا


انجمن علمی زیستا به مناسبت شب چله، با همکاری هم اندیشان سازمان­های مردم نهاد ایران جشن بزرگداشت شب چله با رویکرد محیط زیستی را در تالار سبز سازمان محیط زیست واقع در پارک پردیسان  در تاریخ 94/9/4 برگزار کرده است. بزرگداشت شب چله با همکاری سازمان محیط زیست و همدلی 26 سازمان مردم نهاد فعال در حوزه محیط زیست و فرهنگ کشور برگزار شد. مهندس درویش ضمن خوش آمد گویی به پاره ای از مشکلات و معضلاتی که محیط زیست کشور را تهدید می­کند، اشاره نمودند و به نمایندگی از دکتر ابتکار و دکتر مظاهری از برگزار کنندگان مراسم تشکر کردند. دکتر کهرم و دکتر جمشید وزیری از سخنرانان مراسم  درباره فرهنگ و رسوم شب یلدا و مسایل محیط زیستی سخنرانی کردند. درادامه جناب آقای عاشیق قدرت میرزاپور همراه با گروه موسیقی خود به نام وطن اوغلو به اجرای موسیقی آذری پرداختند. درادامه نیز سرکارخانم کریمی، مجری توانمند، شعری بسیار زیبا ازحضرت حافظ را ارائه نمودند. و دکتر جمشید وزیری، مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزدرخصوص شب یلدا وآداب، آئین، رسوم و فرهنگ به ایراد سخن پرداختند. جناب آقای ریحان صفت مجری توانمند برنامه قند پهلو که با سرودن اشعار زیبا و طنز خود جمع را به وجد آوردند. و قبل از پایان برنامه اجرای زیبا و شاد موسیقی محلی مازنی توسط جناب آقای رضا دیوسالار و همراهانشان بود. که هریک در رابطه با محیط زیست و شب یلدا و آداب و رسوم آن سخنرانی نمودند. در پایان مراسم بیانیه محیط زیستی توسط انجمن علمی زیستا دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به شرح زیر قرائت شد.

با عنایت به ابلاغ سیاستهای کلی نظام در حوزه محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری در تاریخ 26 آبان 1394 که با توجه خاص و هوشمندانه، چالش ها و مسایل محیط زیستی را برای مردم و مسئولان مطرح نموده و راهکارهای لازم را پیش بینی فرمودند،حفاظت و تلاش برای نگهداری محیط زیست پایدار وظیفه ای عمومی تلقی می شود. برپایی و اجرای آیین های ملی و مذهبی با رویکرد زیست محیطی در نهادینه کردن فرهنگ محیط زیست موثر بوده و بستر همکاری و مشارکت سازنده فعالان حوزه محیط زیست کشور و دیگر حوزه ها را در پی خواهد داشت.

 نمایندگان تشکلهای محیط زیستی و مجمع اقوام کشور خواستار تحقق و اجرای موارد زیر هستند :

1-     حمایت درخور و شایسته  برای اجرا و برگزاری آیین های ایرانی و اسلامی با تاکید بر ملاحظات زیست محیطی

2-     لحاظ نمودن نقش اقوام  و استفاده از پتانسیل آن ها برای جلب مشارکت مردم در فعالیت های زیست محیطی

3-     ترویج و گسترش فرهنگ محیط زیست با عنایت به آموزه ها و  سنت های قومی بجا مانده از گذشته

4-     شناسایی و بهره مندی از توانایی متخصصین و کارشناسان حوزه محیط زیست انسانی و اجتماعی

5-     توجه و بهره مندی از نقش مشارکتی مردم در پیشبرد سیاست های زیست محیطی دولت

6-      حفظ ، نگهداری و پاسداشت اثار طبیعی کشور با مشارکت  اقوام و فعالان زیست محیطی

بدیهی است که حفظ محیط زیست سالم  تنها را تحقق توسعه پایدار و بقای بشریت است و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان عالی ترین مقام مسئول در زمینه محیط زیست کشور با بهرمندی از امکانات موجود و پتانسیل های اقوام و سمن های زیست محیطی قابلیت اداره و مدیریت منابع و امکانات زیست محیطی را خواهد داشت.