آرشیو اطلاعیه و رویدادهای فرهنگی آرشیو اطلاعیه و رویدادهای فرهنگی

اطلاعیه اطلاعیه

برگزاری سمینار «مردم،اکولوژی واقتصادمقاومتی»

سمینار «مردم،اکولوژی واقتصادمقاومتی» توسط انجمن علمی- دانشجویی بین رشته ای دانشکده محیط زیست( زیستا) و معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با حضورمهندس محمددرویش، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ 4  خرداد 95 در سالن کنفرانس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران برگزار گردید.

مهندس الهام شاهی دبیر انجمن علمی زیستا ضمن عرض خیر مقدم به حضار با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی و اهمیتی که ایشان برای مباحث محیط زیستی کشور قایل هستند، پتانسیل مشارکت های مردمی در مباحث محیط زیستی را از اهداف برگزاری سمینار عنوان نمود.

درویش در ابتدای این نشست، به شعار امسال که از سوی رهبر انقلاب اسلامی،«اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اعلام شده، اشاره کرد و گفت: در این برنامه سعی بر آن دارم تشریح نمایم که چرا اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اکولوژیکی در کمترین فاصله ممکن از هم هستند.

درویش گفت: کلان شهر تهران ظرفیت زیستی‌اش 2.5 میلیون نفر است در حالی که حدود 15 میلیون سفر در تهران اتفاق می‌افتد و دست کم 10 میلیون ساکن ثابت دارد و حاصلش شده نشست زمین در نواحی جنوبی تهران که به 36 سانتی متر در سال رسیده یعنی 90 برابر شرایط بحرانی. در غرب تهران یعنی از دریاچه استادیوم آزادی تا وردآورد در طی 10 سال گذشته سفره‌های آب زیرزمینی بین 7 متر تا 17 متر نشست کرده و میدانیم که بحران آلودگی هوا چه بلایی دارد بر سر این کلان شهر می‌آورد، چون باد غالب کمتر از سانتی‌متر در ثانیه است. چرا این مصیبت در تهران اتفاق افتاده است؟ چرا ما به جای 2.5 میلیون نفر می‌توانیم به 10 تا 15 میلیون نفر را سرویس دهیم، آب آن‌ها را چگونه تامین می‌کنیم؟ واقعیت این است که ما آب و غذای این جمعیت را تامین کردیم و به نیازهای اکولوژیکی که یک شهر پایدار نیاز دارد توجه نکردیم.

نمایندگان مجلس در هنگام آلودگی هوا به نشانه همدردی با مردم با ماسک در صحن بهارستان حاضر شدند اما سه سال است که لایحه‌ی مبارزه با آلودگی هوا را تقدیم به مجلس کردیم و می‌گویند که وقت نداریم به این لایحه رسیدگی کنیم. تا چه حد این عوام فریبی دوام دارد؟ چون مردم ما متوجه مطالبات خودشان نیستند! چقدر مهم است که ما در جایگاهی که هستیم بتوانیم مردم را نسبت به مطالبات خودشان آگاه کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو ما گفتیم که بیاییم گام اول را خودمان برداریم و بعد از دولت و حاکمیت بخواهیم که گام‌های جدی‌تری بردارند.

ما باید اول به خودمان نگاه کنیم و ببینیم چقدر معیارهای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اکولوژیکی را رعایت کردیم؟ چند درصد ما حاضریم در هفته یک بار گوشت قرمز نخوریم که از مصرف آب و انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کنیم؟ چند درصد ما تصمیم گرفتیم که در ترددهای درون شهری از خودروهای شخصی شاسی بلند استفاده نکنیم؟ اگردر اروپا کسی در ترددهای درون شهری از خودروهای شاسی بلند استفاده کند مورد تمسخر قرار می‌گیرد!

چرا شما فارغ التحصیلان منابع طبیعی و کشاورزی نتوانستید روند قهقرایی حاکم بر طبیعت ایران را متوقف کنید؟ کسی که ماتریس ارزیابی پل شهید کلانتری و همچنین سدهای مختلفی که احداث شده مثبت در آورد کسی نبود جز یکی از کارشناسانی که محیط زیست خوانده است! نکته این است که ما یک جای راه را اشتباه رفتیم و ما نتوانستیم کسی را تربیت کنیم که نگاهش به مواهب طبیعی‌ مثل نگاهش به ارزش‌های غیر‌قابل معامله‌ی زندگی‌اش باشد.

ما مکتبی را طراحی کردیم به نام مکتب مدرسه طبیعت و داریم تلاش می‌کنیم که نسلی را پرورش بدهیم که همانطوری که به پدر، مادر، به دین و وطنش نگاه می‌کند به منابع آب و خاکش وبه سرمایه‌های طبیعی‌اش هم نگاه کند و در بزنگاه‌ها که باید ماتریس ارزیابی را درست تحلیل کند بخاطر چند ریال بیشتر ماتریس را مثبت ارزیابی نکند این کاری است که ما باید انجام دهیم و در کنارش قوانین‌مان را هم اصلاح کنیم.

درویش افزود: اصفهانی که می‌توانست با تکیه بر ابنیه تاریخی‌اش، پل خواجو و سی و سه پل و نقش جهانش برای مردمش کسب درآمد پایدار ایجاد کند، تبدیل شده به قطب کشاورزی و صنعت ناپایدار و تمام دشت‌های اطرافش نشست کرده و چنین روزگار تلخی را پیدا کرد؛ به نحوی که وقتی چند صباحی آب به زاینده رود می‌آید مردمش جشن می‌گیرند، آمارها نشان می‌دهند که خشونت رانندگان و بزهکاری اجتماعی در شش ماهه اول سال که زاینده رود خشک هست افزایش پیدا می‌کند.

وی در پایان گفت: چرا می‌گوییم محیط زیست قابل ارزش‌گذاری نیست؟ چگونه می‌شود یک ملت شاد را ارزش‌گذاری کرد؟ ملت شاد ملتی هستند که به روی هم تیغ نمی‌کشند و ریسک سرمایه‌گذاری پایینی دارد و رشد و شکوفایی اقتصادی درآن افزایش پیدا می‌کند. اینجاست که می‌توانیم بین اقتصاد و محیط زیست پیوند برقرارکنیم.

شایان ذکراست درپایان این نشست علمی، جلسه پرسش و پاسخ برگزارشد.