آرشیو اخبار

نمایش 1 - 10 از 262 نتیجه
آیتم در هر صفحه 10
از 27

اخبار دانشکده

« بازگشت

بزرگداشت روز درختکاری و کاشت نهال به یاد دانشجویان از دست رفته دانشکده محیط زیست در سانحه هوایی تهران-یاسوج

بزرگداشت روز درختکاری و کاشت نهال به یاد دانشجویان از دست رفته دانشکده محیط زیست در سانحه هوایی تهران-یاسوج


جهت گرامی داشت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی نشست علمی در دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران برگزار شد. در این نشست که با حضور جمعی از اساتید دانشکده و دانشجویان و همچنین سمن های مختلف برگزار شد دبیر جلسه خانم دکتر زبردست در ابتدا هدف از نشست را نگاه علمی به فلسفه درختکاری ذکر کردند.ایشان در ادامه به خدمات اکولوژیک و اکوسیستمی درختان اشاره از جمله خدمات تولیدی، تنظیمی، حمایتی و فرهنگی(انسانی) اشاره کردند و با طرح سوال اینکه "آیا پوشش های درختی شهری توانسته اند خدمات اکوسیستمی مورد انتظار را برای محیط های شهری تامین کنند؟" سخنان خود را به پایان رساندند.

 

سخنران بعدی آقای دکتر یاوری از اساتید دانشکده بودند، ایشان ضمن تاکید بر خدمات اکوسیستمی که درختان ارائه میدهند به شناخت سرزمین اشاره کردند و تاکید کردند قبل از هر کاری باید شناخت داشته باشیم، درخت کاری امری خوب و پسندیده هست همانطور که نیاکان ما سالیان سال به این امر تاکید داشتند، ولی بدون شناخت درختکاری فایده ای نخواهد داشت. ما باید در انتخاب گونه دقت بیشتری داشته باشیم که چه گونه ای را در چه منطقه ای و با کدام گونه های دیگر بکار ببریم.

ایشان همچنین بر استفاده از گونه های بومی و استفاده از دانش بومی در انتخاب و کاشت گیاهان تاکید کردند.

ایشان در ادامه افزودند در انتخاب محل کاشت درختان بایستی دقت کافی داشت، بایستی لکه های سبز شهری به یکدیگر وصل شوند تا بتوانند اثر گذاری خوبی در جذب آلودگی هوا داشته باشند، شهرها بایستی با محیط اطرافشان پیوستگی داشته باشند بگونه ای که شهر یک دفعه شروع یا قطع نشود تا ارتباط شهر با طبیعت قطع نشود، بطوریکه در جایی که شهر هست طبیعت نداریم و در جایی که طبیعت هست شهر نداریم.

 

در ادامه نشست کارگاه آموزشی نحوه صحیح انتخاب گونه گیاهی و کاشت آن در محیط برگزار شد. مهندس صالحی کارگاه را با ارائه تصاویر محیط و منظر با رویکرد پوشش گیاهی شروع کردند.در ادامه به بستر سازی گیاهان اشاره کردند،

همچنین فلسفه کاشت و انتخاب گیاهان که در پس هر کاری فلسفه ای نهفته هست و درختکاری هم مستثنی از این امر نیست.در ادامه تکنیک های کاشت درختان را ذکر کردند همچنین ن گهداری پس از کاشت و در نهایت تشخیص گیاهان سالم از ناسالم در متاسفانه به این امر توجه چندانی صورت نمیگیرد.

 

در پایان برنامه۲ اصله نهال یاس هلندی به یاد دانشجویان عزیز از دست رفته دانشکده محیط زیست، آقای دکتر احمد انواری و سرکار خانم مهندس مریم عامری، با حضور خانواده این عزیزان، هیئت رئیسه محترم دانشکده، اساتید و کارکنان و دانشجویان دانشکده غرس شد.