آرشیو اخبار

نمایش 1 - 10 از 262 نتیجه
آیتم در هر صفحه 10
از 27

اخبار دانشکده

« بازگشت

سخنان رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در همایش علوم، مهندسی و فناوری های نوین محیط زیست

سخنان رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در همایش علوم، مهندسی و فناوری های نوین محیط زیست


 

 

همایش علوم، مهندسی و فناوری های نوین محیط زیست در دانشگاه تهران برگزار شد. یکی از سخنرانان این همایش دکتر مصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بود که در ادامه گزارش کاملی از صحبت های وی را خواهید خواند.

 

در ابتدای همایش دکتر ابتکار از ریاست دانشگاه تهران(دکتر محمود نیلی احمدآبادی)، ریاست دانشکده محیط زیست(دکتر مجتبی اردستانی) و همه اساتید، محققین و پژوهشگرانی که در عرصه محیط زیست مشغول فعالیت هستند، تشکر کرد. ابتکار ضمن اشاره به اینکه به دلیل مشغله کاری زیاد کمتر توانسته است در اجلاس ها و همایش های علمی حضور پیدا کند گفت: به دلیل فوریت مسائل، گرفتاری ها و کارهای عقب مانده سال گذشته برنامه ریزی به صورتی شکل گرفت که در هیچ همایشی شرکت نکردیم ولی این همایش ها و نشست ها برای ما مدیران اجرایی اهمیت زیادی دارد چون جهت گیری ها و خط مشی های علمی و پژوهشی برای دولتی که می خواهد مبتنی بر دانایی و اطلاعات علمی و دانش روز حرکت کند را مشخص می کند.

 

رویکرد دولت یازدهم با سلیقه های فردی و تصمیمات آنی سازگار نیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رویکرد دولت یازهم را مبتنی بر دانایی و استفاده از تجربیات عنوان کرد و اظهار داشت: رویکرد دولت فعلی با سلیقه های فردی و تصمیمات آنی سازگار نیست، برای همین پیوند بین دانشگاه و بخش اجرایی را یک پیوند راهبردی می دانیم و از این جهت تعامل با دانشگاه ها و این گونه نشست ها می تواند بسیار مفید باشد.

معصومه ابتکار با اشاره به عنوان همایش علوم، مهندسی و فناوری های محیط زیست گفت: خوشبختانه موضوعات بسیار متنوع و منطبق با سیاست های دولت یازدهم برای عنوان این همایش انتخاب شده است. ما در دو بعد آموزش و پژوهش در موضوعات محیط زیست، نیازمندی های متعددی داریم. در موضوع آموزش، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ما رشد بسیار خوبی را طی دهه های اخیر داشته اند. تعدد رشته های تخصصی در سطح آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی بسیار چشمگیر است. از طرفی موضوعات محیط زیست رو به گسترش است و محیط زیست جزء رشته های علمی میان رشته ای است، یعنی هر چقدر صنعت، نفت، ساختمان و بخش های مختلف پیشرفت کنند، مسائل محیط زیست هم به همان نسبت و شاید بیشتر باید پیشرفت کند و باید بتواند به چالش های جدید پاسخگو باشد؛ یعنی باید جزء رشته هایی باشد که در مرز علمی حرکت کرده و پویایی خودش را در بحث تحقیقات، پژوهش ها و بومی سازی حفظ کند.

 

دانشگاه ها باید بحث کلان آموزش محیط زیست را در سطح اجتماعی و فرهنگی دنبال کنند

دکتر ابتکار با بیان اینکه در بخش آموزش باید بسیار کار کنیم، از خلأ آموزشی و نبود دروس محیط زیستی در بسیاری از رشته ها انتقاد کرد. وی در این زمینه اظهار داشت: در بسیاری از رشته ها در طول دوران تحصیل هیچ اشاره ای به بحث محیط زیست نمی شود و این در حالی است که فارغ التحصیلان این رشته ها بعدها مشغول به کاری می شوند که در محیط زیست دخل و تصرف خواهند داشت. وی با بیان اینکه موضوع محیط زیست فقط موضوع علم و دانش نیست افزود: دانشگاه ها باید بحث کلان آموزش محیط زیست را در سطح اجتماعی و فرهنگی دنبال کنند، یعنی هر دانشجویی حداقل یک یا دو واحد محیط زیست بخواند. چون محیط زیست فقط بحث علمی نیست بلکه بحث شیوه زندگی است.

 

اقتصاد سبز، محور مهم کار دولت

ابتکار با تأکید بر اینکه محیط زیست یک موضوع میان رشته ای است و خاص کسانی نیست که فقط در این رشته اشتغال و تخصص دارند گفت: هر کسی در رشته های علوم، مهندسی و حتی رشته های انسانی و پزشکی باید از مبانی محیط زیست آگاه باشد. پزشکان باید بدانند که موضوعات محیط زیستی امروزه چگونه بیماری ها را تحت تأثیر قرار می دهند و چگونه جوامع هزینه های سنگین پرداخت می کنند. وی همچنین تصریح کرد: کسی که اقتصاد می خواند، اگر محیط زیست نداند، حداقل سه دهه از معادلات جهانی در بحث اقتصاد عقب است. امروز اقتصاد سبز یک محور مهم کار دولت است. اما سوال این است که چقدر در نظام آموزش عالی در رشته های اقتصاد در موضوع اقتصاد محیط زیست، اقتصاد منابع طبیعی و ... موفق شده ایم؟

 

اجرای برنامه مدیریت سبز؛ تکلیف قانونی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به موضوع مدیریت سبز اظهار داشت: یکی از کارهایی که ما دوست داریم به آن پرداخته شود- خصوصا در چنین کنفرانس هایی- موضوع مدیریت سبز در دانشگاه هاست. ماده 190 قانون برنامه توسعه، تکلیف کرده تمام دستگاههایی که از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند باید برنامه مدیریت سبز یا مدیریت محیط زیست را خودشان اجرا کنند. یعنی دانشگاه تهران در این سالن باید مدیریت سبز یا مدیریت انرژی را اجرا کند. دکتر اردستانی و دانشکده محیط زیست به همراه اساتید و با همکاری خود دانشجویان می توانند این مسائل را –مدیریت سبز- را مدیریت کنند.

 

اگر راه حل ها علمی و مبتنی بر دانایی نباشد، راهگشا نخواهد بود

دکتر ابتکار در ادامه به اهمیت بحث پژوهش در زمینه محیط زیست پرداخت و گفت: بحث پژوهش دارای اهمیت بسیار زیادی است؛ چون ما با دشواری های فراوانی مواجه هستیم که حتما باید برای مقابله با آنها راه حل های علمی داشته باشیم. وی با تأکید بر اینکه اگر راه حل ها علمی و مبتنی بر دانایی نباشد، راهگشا نخواهد بود خاطر نشان کرد: پیوند بین پژوهش و محیط زیست و کاربردی شدن پژوهش در حوضه محیط زیست یک مسأله بسیار مهم است و این پژوهش ها باید با نیازها و ضروریاتی که داریم پیوند بخورد. سازمان محیط زیست و ادارات کل ما در استان ها از پایان نامه های دانشجویی که به مشکلات مستقیم محیط زیستی می پردازند چه در زمینه محیط زیست طبیعی و چه در مسائل مربوط به فناوری های نوین، صنایع، آلودگی هوا، مسائل مربوط به انرژی، آب و مشکلات موجود حمایت می کند، مشروط به اینکه این تحقیقات و پژوهش ها کاربردی و نتیجه گرا باشد. برای ما در تصمیم سازی، پژوهش نتیجه محور و پژوهش قابل اتکا و اعتماد مهم است.

 

فناوری های نوین و صنایع سبز از جهت گیری های مهم دولت یازدهم

ابتکار در ادامه به موضوع فناوری های نوین اشاره کرد و در این زمینه اظهار داشت: موضوع فناوری های نوین و صنایع سبز از جهت گیری های مهم دولت یازدهم است و گام های خوبی را در این زمینه برداشته ایم. در این زمینه صندوق ملی محیط زیست ایران راه اندازی شده است که یکی از جهت گیری های این صندوق، حمایت از فناوری های نوین است. صندوق ملی توسعه کشور نیز در این زمینه همکاری و حمایت های خوبی دارد. در قانون بودجه سال 94 حمایت های بسیار خوبی از فناوری های سبز و راه حل ها و راهکارهای نوین برای حل معضلات زیست محیطی پیش بینی شده است.

 وی در ادامه گفت: اگر تصمیمات مبتنی بر پژوهش های کاربردی علمی و قابل اعتماد باشد، نتایج کار هم رضایتبخش خواهد بود.

از نکات قابل توجه در این همایش این بود که برای نخستین بار در برگزاری کنفرانس های علمی کشور، به منظور حمایت ازمحیط زیست و جلوگیری از مصرف بی رویه کاغذ، نیازی به پرینت و استفاده از کاغذ برای تهیه و ارائه مقالات پوستری نبود و فایل پوستر تهیه شده توسط شرکت کنندگان در نمایشگرهای تعبیه شده نمایش داده شد.